مقالات عسل

روش‌های تشخیص عسل تقلبی و اصلی

تشخیص عسل تقلبی

روش‌های تشخیص عسل تقلبی و اصلی

عسل یکی از محصولات طبیعی و ارزشمندی است که به دلیل خواص بی‌شمارش به عنوان یک ماده غذایی سالم و مفید شناخته می‌شود. اما، متأسفانه، بازار عسل نیز مانند دیگر صنایع ممکن است مورد تقلب قرار بگیرد و عسل تقلبی به جای عسل اصلی به فروش برسد. بنابراین، شناخت روش‌های تشخیص عسل تقلبی و اصلی برای مصرف کنندگان بسیار مهم است. در ادامه، به برخی از روش‌های معتبر و موثر در تشخیص عسل تقلبی و اصلی پرداخته خواهد شد.

۱. تست آبلومینومتری

یکی از روش‌های معتبر و قابل اعتماد برای تشخیص عسل تقلبی و اصلی، استفاده از تست آبلومینومتری است. این تست به وسیله یک دستگاه خاص به نام آبلومینومتر انجام می‌شود. با این تست، میزان آبلومین موجود در عسل سنجیده می‌شود. زیرا عسل اصلی حاوی آبلومین است که از طریق فیلتراسیون از عسل جدا می‌شود. اما، در عسل تقلبی که اغلب با شیره یا مواد شیرین‌کننده دیگر تقلب می‌شود، آبلومین وجود ندارد.

۲. تست محتوای سرم

در تشخیص عسل تقلبی و اصلی، تست محتوای سرم نیز به عنوان یک روش مفید مورد استفاده قرار می‌گیرد. عسل اصلی حاوی سرم است که میزان پروتئین در آن را نشان می‌دهد. با استفاده از تست محتوای سرم، میزان پروتئین در عسل سنجیده می‌شود. اگر محتوای سرم کمتر از حد معمول باشد، احتمالاً عسل تقلبی است.

۳. تشخیص با استفاده از میکروسکوپ

استفاده از میکروسکوپ نیز به عنوان یک روش موثر در تشخیص عسل تقلبی و اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با استفاده از میکروسکوپ، می‌توان ساختار بصری عسل را بررسی کرده و تشخیص داد که آیا عسل تقلبی یا اصلی است. عسل اصلی دارای ساختار منظم و ترتیب‌بندی شکل‌های خاصی است. در حالی که عسل تقلبی اغلب دارای ساختار نامنظم و تفاوت‌های قابل توجهی در شکل و سایر ویژگی‌ها است.

عسل برای عفونت لثه و دندان
مطالعه میکنم

۴. تست پلاریزاسیون

تست پلاریزاسیون یکی دیگر از روش‌های تشخیص عسل تقلبی و اصلی است. با استفاده از این تست، می‌توان نشان داد که عسل دارای فرکانس پلاریزاسیون خاصی است یا خیر. این تست با استفاده از دستگاه‌های پلاریزاسیون انجام می‌شود و نشان می‌دهد که آیا عسل مورد نظر دارای ویژگی‌های معینی است یا خیر.

نتیجه‌گیری

در نهایت، تشخیص عسل تقلبی و اصلی می‌تواند برای مصرف کنندگان بسیار مهم باشد. با استفاده از روش‌های فوق می‌توانید بررسی کنید که عسلی که خریداری می‌کنید واقعاً عسل اصلی است یا خیر. همچنین، توصیه می‌شود که عسل خریداری شده را از منابع قابل اعتماد و مطمئن تهیه کنید تا از کیفیت و اصالت آن اطمینان حاصل کنید.

98 درصد از عسل های بازار و بهتر بگویم بیشتر عسل هایی که تا الان خورده اید از این نوع هستند! باور کنید بیشتر عسل های بازار تقلبی است!

♦ مقداری عسل قابل قبول با قند و شکر پخته غلیظ شده قاطی می شود و در مغازه ها با نام عسل ارزان فروخته می شود.

♦ مخلوط عسل با شربت ذرت و مانند آن

♦ عسل نارس که قبل از پلمپ شدن توسط زنبورها برداشت شود.

♦ عسل هایی که با حرارت دیدن به شکل مایع در آمدند.

عسل جامد هم داریم؟ بله عسل ها در طول زمان ممکن است رس ببندند که توسط زنبورداران یا فروشندگان با حرارت گرم می شود و به فروش می رسد. عسل طبیعی هم اگر حرارات بالا ببیند دیگر عسل نیست.

افزودنی هایی غیر مجاز به عسل برای تقلب

افزودن گلوکز مایع، شربت اینورت، شربت ذرت بافروکتوز بالا، شربت برنج و شکر جوشانده شده (ملاس) از جمله مواد افزودنی متقلبانه در عسل است که عموما به صورت فیزیکی به عسل اضافه می شود و حجم عسل افزایش می یابد.

فواید عسل برای خشکی چشم
مطالعه میکنم

به عنوان مثال متقلبان عسل با افزودن آب به شکر و جوشاندن آن یک ماده چسبناک شبیه عسل تولید می کنند و در حجم زیاد به عسل اضافه می کنند (عسل های ارزان مغازه ها).

در موارد پیشرفته تر تقلب اسانس های خاصی به همین جوشانده ها اضافه می کنند و قند و شکر جوشانده شده را به شکل عسل در می آورند و با طعم های مختلف به خلق الله می فروشند. درصد بالای عسل های مغازه ای از این نوع است.

طعم و مزه این نوع عسل های اسانسی در طول زمان تغییر نمی کند اما مزه عسل طبیعی در ابتدای برداشت و چند ماه بعد تغییر می کند. به عنوان مثال عسل آویشن تازه تا حد زیادی بوی آویشن می دهد اما بعد از چند ماه بوی آویشن از عسل می رود.

تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

برای تشخیص عسل طبیعی از تقلبی راه ها و روشها و باورهای درست و غلط فراوانی در بین مردم رایج است. ما در این مقاله این روش ها را مورد نقد و بررسی قرار داده ایم و با استدلال، درستی و نادرستی هر یک را بیان کردیم.

ابتدا راه تشخیص عسل طبیعی از تقلبی را می گوییم و سپس درستی یا نادرستی آن را در چند خط بیان می کنیم.

بخش اول: تست آزمایشگاهی

بخش دوم : باورهای رایج بین مردم

بخش سوم: روش زنبورداران برای تشخیص عسل

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حاصل جمع زیر را تکمیل کنید. *